UofM Crest EECrest

 

BSc Engineering degree Results

Specialisation - Electrical Engineering

The results of the BSc Engineering degree was released by the Board of Examiners on 23rd June 2004 subject to confirmation by the University Senate. Those in the Electrical Engineering Specialisation are reproduced below. [Note: This is not the official list]

Admission No. Name Overall Result
0199/ED/G1/16T. Atapattu First Class
0299/ED/G1/30  A.D.G. Chandrasena First Class
0399/ED/G1/59 C.M. Faizal First Class
0499/ED/G1/66 S.A. Fernando (Ms) First Class
0599/ED/G1/73 U.N. Gnanarathna First Class
0699/ED/G1/88 K.T.M.U. Hemapala First Class
0799/ED/G1/139 D.A.N. Lakmal   First Class
0899/ED/G1/173 P.T. Paranavithana (Ms) First Class
0999/ED/G1/227 P. Samsoodeen First Class
1099/ED/G1/242 S.A.P.C. Siriwardana First Class
1199/ED/G1/06 D. Amarasinghe  Second Class (Upper Division)
1299/ED/G1/52 L.K. Dissanayake  Second Class (Upper Division)
1399/ED/G1/92 S.P.I.D. Ilukkumbure (Ms)  Second Class (Upper Division)
1499/ED/G1/95 A.G.B.P. Jayasekara  Second Class (Upper Division)
1599/ED/G1/101 D.D.A.S. Jayasiri  Second Class (Upper Division)
1699/ED/G1/117 A. Karthikeyan  Second Class (Upper Division)
1799/ED/G1/144 V.P. Mahadanaarachchi  Second Class (Upper Division)
1899/ED/G1/160 N.A.P.S.K. Narangoda  Second Class (Upper Division)
1999/ED/G1/190 T. Piratheepan  Second Class (Upper Division)
2099/ED/G1/215 R.M.J. Ratnayake  Second Class (Upper Division)
2199/ED/G1/255 S. Suren  Second Class (Upper Division)
2299/ED/G1/268 R.M.H.L. Thushara  Second Class (Upper Division)
2399/ED/G1/275 S.K. Vjjithanantha  Second Class (Upper Division)
2499/ED/G1/287 A.S. Wickramasinghe  Second Class (Upper Division)
2599/ED/G1/300 T.J.E. Yasapalitha  Second Class (Upper Division)
2699/ED/G1/04 P.A.S.D. Amarasekera  Second Class (Lower Division)
2799/ED/G1/49 D.T.D. Dissanayake  Second Class (Lower Division)
2899/ED/G1/72 K. Ganka (Ms)  Second Class (Lower Division)
2999/ED/G1/77 H.K.M. Gunasekara  Second Class (Lower Division)
3099/ED/G1/103 J.M.K.E. Jayasundera  Second Class (Lower Division)
3199/ED/G1/121 M.A.C. Karunarathne  Second Class (Lower Division)
3299/ED/G1/163 N.P.S.K. Navarathna  Second Class (Lower Division)
3399/ED/G1/197 S. Prathab  Second Class (Lower Division)
3499/ED/G1/306 K.A.M. Priyanga  Second Class (Lower Division)
3599/ED/G1/236 A.G.P. Silva  Second Class (Lower Division)
3699/ED/G1/249 S. Sudarsan  Second Class (Lower Division)
3799/ED/G1/257 D.L. Susewhewa  Second Class (Lower Division)
3899/ED/G1/266 R.T. Thotawatta  Second Class (Lower Division)
3999/ED/G1/267 H.K. Thushara  Second Class (Lower Division)
4099/ED/G1/273 S. Vengadesan  Second Class (Lower Division)
4199/ED/G1/277 D.C. Wanaguru  Second Class (Lower Division)
4299/ED/G1/280 T. M. Weerakkody  Second Class (Lower Division)
4399/ED/G1/290 G.A.M.D. Wickramathilaka  Second Class (Lower Division)
4499/ED/G1/299 K.I. Yapa  Second Class (Lower Division)
4599/ED/G1/51 D.M.J. Dissanayake  Pass
4699/ED/G1/109 S. Jeyashanker  Pass
4799/ED/G1/285 N.A.J.L. Wickramasekara  Pass

23 June 2004